Hyppää sisältöön
Piirroskuva kolmesta tietokoneesta, joiden välissä kulkee kuvioita.

Dr. Juhani – tekoälyavatarta luomassa

Juhani Toivanen

Tekoälyavatar on tekoälyllä luotu ”kopio” henkilöstä. Lehtori loi tekoälyavattaren itsestään opetusta varten. Miten tekoälyavatar luodaan?

Blogin kirjoittaja laati tekoälyavattaren kielenopetuskursseillaan hyödynnettäväksi opetuksessa. Tekoälyavatar on digitaalinen kopio lehtorista. Kyseessä on puhuva videoklooni – hahmo, joka näyttää lehtorilta ja elehtii ja puhuu kuten hän.

Tekoälyavatar, nimeltään Dr. Juhani on luotu yhdistämällä kasvomalli äänen kloonaukseen ja tekstistä-puheeksi-järjestelmään. Hahmon luoma vaikutelma on melko luonnollinen, ei täydellinen, mutta ei häiritsevän keinotekoinenkaan. Voisi sanoa, että hahmo pystyy luennoimaan usein aivan yhtä hyvin (ellei paremmin) kuin ihmisvastineensa.

Avattaren luominen

Seuraavassa selostetaan avattaren luomisen prosessi pääpiirteittäin. Avattaren luomisessa hyödynnettiin suomalaista yritystä, joka puolestaan käytti kansainvälisten tekoäly-yritysten tarjoamia lisensoitavia palveluita tarpeen mukaan. 

Tekoälyavatar, nimeltään Dr. Juhani on luotu yhdistämällä kasvomalli äänen kloonaukseen ja tekstistä-puheeksi-järjestelmään.

Avattaren luominen alkoi siten, että lehtori toimitti kolmen minuutin hyvän äänen- ja kuvanlaadun sisältämän videon, jossa hän luennoi akateemisesta kirjoittamisesta englanniksi. Tallenne tehtiin hiljaisessa ja hyvin valaistussa ympäristössä. Puhe oli vapaamuotoinen, omalla luontaiselle puhetyylillä toteutettu asiaesitys. Kasvot meikattiin kevyesti ammattilaisen toimesta ja pukeutuminen oheisesineineen oli tarkkaan harkittu.

Englanninkielisen luennon lisäksi puhujan oli videoitava ennalta toimitettu käsikirjoitus, jossa hän vakuutti olevansa videolla esiintyvä henkilö ja omistavansa kaikki oikeudet hänen ”persoonaansa”. Teksti oli mitä ilmeisimmin amerikkalaisen oikeuskäytännön vaatima. Materiaali toimitettiin yhteistyöyritykselle, joka jälkikäsitteli videomateriaalia ja toimitti sen eteenpäin amerikkalaiselle tekoälypalvelulle, joka luo avattaria kuluttajakäyttöön. Tekijänoikeudet siirtyivät erillisellä sopimuksella lehtorille sillä varauksella, että avatar on vain ei-kaupallisessa opetuskäytössä.

Avaimet käteen

Lopputulos oli onnistunut avaimet käteen -toteutus. Kirjallinen teksti riittää syötteeksi avattarelle, taustan (vaikkapa luentosalin tai katedraalin) voi valita itse, ja avatar esittää uskottavasti sille annetun tekstin.

Ensimmäinen reaktio avattaren luentoon oli opiskelijoilta positiivinen. Blogisarjan seuraavissa osissa kuvataan avattarella tehtyjä opetuskokeiluja.

Kirjoittajat

Juhani Toivanen

Diakonia-ammattikorkeakoulu Lehtori
Kuvaaja Sirpa Anundi
URN-osoite:
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2026041427042
Viittaaminen:

Toivanen, J. (22.5.2026). Dr. Juhani – tekoälyavatarta luomassa. Dialogi. https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2026041427042

Lisenssi:

Jaa artikkeli