Siirry sisältöön

Yli 100 uutta kouluttajaa edistämässä kotoutumista – Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hanke vastaa kasvavaan tarpeeseen

Kolme naista pöydän ääressä.
"Tämä on yksi parhaista kursseista, joihin olen osallistunut Suomessa."

Diakonia-ammattikorkeakoulun ja Tampereen Aikuiskoulutuskeskuksen toteuttama Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hanke on kouluttanut jo 113 yhteiskuntaorientaation kouluttajaa eri puolille Suomea. Ensimmäisen toimintavuoden aikana järjestettiin neljä koulutusta: kaksi lähikoulutusta Tampereella ja Helsingissä sekä kaksi kesäkuun alussa päättynyttä verkkototeutusta.

Koulutettavat valmistautuvat vetämään yhteiskuntaorientaation koulutuksia omakielisesti – yhteensä 32 eri kielellä. Tämä on merkittävä panos uuden kotoutumislain toimeenpanoon: vuoden 2025 alussa voimaan tullut laki velvoittaa kuntia järjestämään 70 tunnin mittainen yhteiskuntaorientaatio osana kotoutumispalveluita.

Laadukas koulutus, joka kantaa

Osallistujien palautteet ovat olleet poikkeuksellisen myönteisiä. Koulutus on koettu innostavaksi, hyödylliseksi ja hyvin toteutetuksi:

”Koulutus oli hyvin rakennettu. Materiaali oli laadukasta ja sitä tukivat sopivat opetusmenetelmät. Siitä ei koskaan väsy, ja koulutusta olisi voinut jatkaa paljon pidempään. Mukana oli asiantuntevia vieraita, ja viikoittaiset harjoitukset oli hyvin mietitty tukemaan opetusta.”

”Koulutus oli hyvin monipuolinen ja antoi paljon uusia näkökulmia yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen ja kansalaisoikeuksiin. Erityisesti pidin toiminnallisista harjoituksista, jotka tekevät oppimisesta konkreettista ja osallistavaa.”

Palautteissa toivottiin myös enemmän tilaisuuksia harjoitella kouluttamista käytännössä sekä mahdollisuutta vertaistukeen koulutuksen jälkeen – nämä ovat kehittämiskohteita, joita hankeorganisaatiot jo parhaillaan tarkastelevat jatkoa varten.

Tarve kouluttajille on valtava

Hankkeen tavoitteena on kouluttaa noin 170 kouluttajaa hankkeen loppuun mennessä. Kysyntä on kuitenkin selvästi suurempaa kuin mihin yksittäinen hanke pystyy vastaamaan – erityisesti harvinaisemmista kielistä tarvitaan lisää kouluttajia.

Osallistujia tähän mennessä järjestetyissä koulutuksissa on ollut joka maakunnasta, Ahvenanmaata ja Lappia lukuun ottamatta.

Hanke järjestää vielä yhden koulutuksen Oulussa syksyllä 2025 ja yhden verkossa keväällä 2026.

Etsitkö kouluttajaa?

Hankkeen kouluttamat osaajat löytyvät LinkedIn-ryhmästä Monikielisen yhteiskuntaorientaation kouluttajat, joka on perustettu heidän osaamisensa esittelyä ja verkostoitumista varten.

Monikielinen yhteiskuntaorientaatio -hanke toteutetaan yhteistyössä Diakonia-ammattikorkeakoulun ja Tampereen Aikuiskoulutuskeskuksen (TAKK) kanssa. Hanke saa rahoitusta Euroopan unionin Maahanmuutto-, turvapaikka- ja kotouttamisrahastosta (AMIF), ja se on käynnissä 1.4.2024–31.3.2027.