Hyppää sisältöön

Tutki elämää, uskoa ja niiden merkitystä! Alfa-kurssi alkaa maanantaina 31.8. Ilmoittaudu nyt!

Tutki elämää, uskoa ja tarkoitusta – Tule mukaan Diakin Alfa-kurssille! Syksyn kurssi alkaa maanantaina 31.8. Klo. 15.30–17.30 Helsingin kampuksella. Ilmoittaudu mukaan linkistä (google-lomake)! 

Alfa on kymmenen tapaamisen sarja, jossa opitaan yhdessä keskustellen, mistä uskossa on kyse. Mukaan saat tulla riippumatta mielipiteistä, tietotasosta tai maailmankatsomuksesta. Mukaan voi hypätä kolmella ensimmäisellä kerralla. Sen jälkeen ryhmä suljetaan, jotta se saa ryhmäytyä. 

Jokaiseen kokoontumiseen kuuluu kolme elementtiä: 1) Yhteinen ruokailu, 2) Alustus, joka on lyhyt video viikon teemaan ja 3) Avoin keskustelu, jossa kaikki näkemykset ja mielipiteet ovat tasavertaisia.

Aikataulu

Maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 15.30-17.30

  • Ma 31.8. Tässäkö tämä elämä on? 
  • Ke 2.9. Kuka Jeesus on? 
  • Ma 7.9. Miksi Jeesus kuoli? 
  • Ke 9.9. Miten voin uskoa? 
  • Ma 14.9. Miksi ja miten rukoilisin? 
  • Ke 16.9. Miksi ja miten lukisin Raamattua? 
  • Alfa-viikonloppu 16.-18.10. 
  • Ma 7.12. Miten Jumala johdattaa meitä?
  • Ke 9.12. Miksi ja miten kertoisin muille?
  • To 14.12. Vieläkö Jumala parantaa?
  • Ke 16.12. Entä sitten seurakunta?

Paikka

Diakonia-ammattikorkeakoulu, Kyläsaarenkuja 2, 00580 Helsinki

Ensimmäinen tapaaminen: Kampuskappeli, 1. kerros

Olet tervetullut mukaan, sellaisena kun olet! Toivottavasti nähdään Alfassa!

Alfa-kurssi toteutetaan yhteistyössä 

Opiskelijayhdistys O’Diakon sekä Kansan Raamattuseuran opiskelijatyön ja nuorten aikuisten kristillisen yhteisön Hehkun kanssa. 

Lisätietoja alfasta: https://alfasuomi.fi/kokeile/

Jaa artikkeli