Marraskuun ensimmäisellä viikolla Diakin opiskelijat ja henkilökunta voivat tuoda vanhat käyttämättömät IT-laitteet kierrätettäväksi. Keräys on osa Diakin vastuullisuusohjelmaa, ja edistämämme vastuullista luonnonvarojen käyttöä sekä kiertotaloutta.
Tuo vanhat laitteesi keräykseen
Vanhentuneiden tai tarpeettomien IT-laitteiden keräys toteutetaan jokaisella kampuksella. Laitteet kerätään lukolliseen turvakaappiin ja ne vastaanottaa nimetty yhteyshenkilö.
- Laitteiden vastaanotto ilman sovittua aikaa Helsingissä 2. kerroksessa ja
Oulussa aulassa: ke-pe 4.–6.11. klo. 12.00–12.45 - Muina aikoina ma–pe 2.–6.11. klo 9.00–15.00. Soita kun olet tuomassa IT-laitteitasi.
o Helsinki; Kampusrakennus 2. kerros: Aleksey Kuoza, 050 345 8150
(Tilapalvelut)
o Oulu: Diakin kirjasto; Joni Räisänen, 040 552 8828
o Pori: Aula; Ulla Simula, 044 705 2191 (Toimisto)
o Pieksämäki: Rakennus B aula; Mervi Jetsu, 040 356 9592
Toimivien laitteiden uusiokäyttöasteen maksimoimiseksi toimithan alla olevan ohjeen mukaisesti. Voit myös tuoda rikkinäisiä laitteita, jotka kierrätetään tai tuhotaan asianmukaisesti.
Ennen laitteen palauttamista lue ohjeet ja tietoa kierrätyksestä tästä muistilistasta (pdf).
