Hyppää sisältöön
Kuvio motiiveista lähteä mukaan KotiKummit-toimintaan.

Hyvän arjen rakentajat – yhdessä parempaa arkea luomassa

Riikka Tuominen

Hyvän arjen rakentajat -ohjelma kehittää matalan kynnyksen palveluja ja yhteisöllistä toimintaa alueiden omista tarpeista käsin. Toiminta syntyy asukkaiden, julkisen sektorin, järjestöjen ja säätiöiden yhteistyönä – arjen keskelle vietynä ja asukkaat aktiivisesti mukaan kutsuen.

Ohjelma tarjoaa muun muassa ryhmätoimintaa, harrastuksia, työmahdollisuuksia, tapahtumia sekä tukea koulunkäyntiin ja arjen tilanteisiin. Kohderyhmänä ovat lapset, nuoret, perheet ja ikääntyneet.

Opiskelijoille elävä oppimisympäristö

Hyvän arjen rakentajat -ohjelma toimii Diakin opiskelijoille monipuolisena oppimisympäristönä. Ohjelmassa voi toteuttaa oppimistehtäviä, harjoitteluja ja opinnäytetöitä, mutta ennen kaikkea oppia kohtaamaan ihmisiä heidän omissa arkiympäristöissään. Toimintaa ohjaa ennaltaehkäisevä ja hyvinvointia tukeva työote, näyttöön perustuva kehittäminen sekä halu löytää uusia ratkaisuja.

Opiskelija pääsee näkemään, miten monen toimijan yhteistyöllä voidaan rakentaa oikea-aikaisia ja vaikuttavia palveluja. Käytännön kokemus moniammatillisesta ja organisaatiorajat ylittävästä työstä muodostuu luonnolliseksi osaksi oppimisprosessia ja antaa vahvan pohjan tulevaisuuden ammattilaisuudelle.

Yhdessä kohti sosiaalisesti kestävää Suomea

Suomi tunnetaan maailman onnellisimpana maana, mutta koko kuva ei ole näin yksiselitteinen. Vaikka moni voi hyvin, hyvinvointi ei jakaudu tasaisesti ja eriarvoisuus uhkaa kasvaa. Arjessa jaksamiseen vaikuttavat niin taloudellinen epävarmuus, pandemiat, sodat kuin yhteiskunnan kärjistynyt ilmapiirikin – tekijät, jotka lisäävät turvattomuutta ja kuormitusta. (THL, 2022.)

Hyvän arjen rakentajat -ohjelmaa valmisteltaessa tunnistettiin ne kipukohdat, joihin halutaan etsiä ratkaisuja: arjen tuki, yhteisöllisyys ja yhdenvertaiset mahdollisuudet voida hyvin. Tämä yhteinen ymmärrys toimii koko ohjelman perustana. Diakonia-ammattikorkeakoulun mukaan tuleminen ohjelman strategiseksi kumppaniksi oli luontevaa erityisesti Diakin arvojen näkökulmasta. Niiden mukaan Diak toimii vastavoimana yhteiskunnan polarisaatiolle: tavoitteena on katkaista eriarvoistumisen kierre ja rakentaa sosiaalisesti kestävä Suomi, jossa jokaisella on mahdollisuus hyvään elämään.

Hyvän arjen rakentajat -ohjelmaa valmisteltaessa tunnistettiin ne kipukohdat, joihin halutaan etsiä ratkaisuja: arjen tuki, yhteisöllisyys ja yhdenvertaiset mahdollisuudet voida hyvin.

Hyvän arjen rakentajat -ohjelmassa on syksyn 2025 aikana päästy tekemään konkreettista yhteistyötä. Ohjelmassa kaikki lähtee asukkaiden tarpeista: palvelut ja ammattilaiset tuodaan sinne, missä ihmiset ovat. Toiminta mukautuu alueen tarpeisiin, ja asukkaat osallistuvat aktiivisesti sen kehittämiseen.

Yhteistyö ohjelman kanssa käynnistyi jo keväällä 2025, kun yhdessä ohjelman koordinaattoreiden kanssa suunniteltiin syksyn 2025 toimintaa. Diakin ehdotuksena oli lähteä rakentamaan hyvinvointipistettä, jonka toimintaa on kehitetty syksyn 2025 aikana. Hyvinvointipisteen tarkoituksena on tarjota nimettömiä, maksuttomia ja matalan kynnyksen palveluja, kuten neuvontaa, ohjausta, itsehoito-ohjausta ja tukea arjen haasteisiin. Palvelut ovat monikanavaisia, esimerkiksi viittomat ja kuvakortit tuovat lisäapua kommunikointiin.

Tavoitteena on edistää yksilön, perheen ja yhteisön terveyttä ja hyvinvointia. Työ perustuu jalkautuvaan ja etsivään toimintatapaan, jossa mennään sinne, missä tarve on. Näin apu tavoittaa oikeaan aikaan, oikeassa paikassa ja oikeanlaisen tuen muodossa. Tässäkin suhteessa ohjelman tarve ja Diakin toiminta kohtaavat. Diakin hyvinvointipiste yhdistää inhimillisyyden ja osaamisen, luoden arkeen helposti saavutettavia ja vaikuttavia ratkaisuja.

Yhteistyö ohjelman kanssa

Yhteistyö ohjelman kanssa sekä kevään että syksyn 2025 aikana on ollut monialaista. Hyvinvointipisteen toimintaa ovat tarjonneet sosiaali- ja terveysalan opiskelijat sekä tulkkauksen opiskelijat.

Sosiaalialan opiskelijat ovat osallistuneet yhteistyöhön muun muassa osana opintojaksoa Sosiaalialan asiakastyön työorientaatiot ja menetelmät. He ovat järjestäneet ikääntyneille erilaisia hyvinvointia lisääviä toimintoja, kuten voimavaratyöskentelyä ja muistituokioita, Havukosken pop-up-kahvilassa. Tästä yhteistyöstä on kuvattu seminaaria varten myös video.

Terveysalan opiskelijat ovat toteuttaneet ryhmänohjaustapahtumia sekä ikääntyneille että lapsiperheille, painottaen erityisesti terveyttä edistävää toimintaa. Tapahtumat ovat saaneet erinomaista palautetta, ja opiskelijoiden osallistuminen on nähty merkittävänä mahdollisuutena. Opiskelijat ovat kirjoittaneet yhteistyöstä myös itse.

Tulkkauksen opiskelijat ovat päässeet osallistumaan eri tapahtumiin ja toimimaan näissä asioimistulkkauksen tukena. Lisäksi tulkkauksen opiskelijat ovat toteuttaneet käännöstehtäviä, joita on käytetty ohjelman tapahtumissa.

Yhteistyö jatkuu

Hyvän arjen rakentajat -ohjelma sai vuosiksi 2026–2028 jatkoa Havukoskella. Lisäksi toiminta laajenee Helsinkiin Malmille ja Tapulikaupunkiin. Ohjelma perustuu osaamisen yhdistämiseen ja jakamiseen sekä yhdessä tekemiseen. Tämän edellytyksenä on avoimuus, toisen osaamisen arvostaminen ja kykyä sovittaa toimintaa yhteen.

Yhteisen työn kautta oppimisen määrä moninkertaistuu. Myös Diak jatkaa tiivistä yhteistyötä syksyn 2025 kehitetyn suunnitteluprosessin mukaisesti. Hyvinvointikioskin tapahtumien suunnittelu etenee tapahtumien kartoituksesta yhteistyön suunnitteluun Diakin ja Havukosken koordinaattoreiden kanssa. Yhteistyö on jatkossakin monialaista.

Lähde

THL. (2022). Terveys, hyvinvointi ja sote-palvelut jakautuvat epätasaisesti väestöryhmien välillä, valtaosin suomalaiset voivat kuitenkin hyvin. Viitattu 11.12.2025. https://thl.fi/-/terveys-hyvinvointi-ja-sote-palvelut-jakautuvat-epatasaisesti-vaestoryhmien-valilla-valtaosin-suomalaiset-voivat-kuitenkin-hyvin?utm_source=chatgpt.com

Pysyvä osoite: http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251217120809

Kirjoittajat

Kuvaaja Sirpa Anundi
URN-osoite:
http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251217120809
Lisenssi:

Jaa artikkeli