Hyppää sisältöön
Kuvitus, jossa kolme henkilöä keskustelee yhdessä ja katsoo kannettavaa tietokonetta; oikealla näkyy mäki ja risti, taustalla vaalea sävy.

Seurakuntaharjoittelu opiskelijan ammatillisella polulla

Ilona Kontinen

Seurakuntaharjoittelu tutustuttaa kaksoiskelpoisuutta opiskelevat kirkkoon työpaikkana. Onnistunut harjoittelu edellyttää opiskelijan avointa vastaanottoa myös seurakunnalta.

Kaksoiskelpoisuuden tuottavien AMK-koulutusten opetussuunnitelmaan sisältyy aina harjoittelua niin sosiaali- tai terveysalalla ja kirkon alan kontekstissa. Diakonia-ammattikorkeakoulussa (Diak) kirkon kontekstissa tapahtuvia harjoitteluja nimitetään usein yleisnimellä seurakuntaharjoittelu. Näin muistutetaan myös opiskelijoita harjoitteluun liittyvistä reunaehdoista.

Saadakseen tutkintotodistukseen kelpoisuusmerkinnän Suomen evankelisluterilaisen kirkon virkaan, harjoittelu tulee suorittaa Suomen evankelisluterilaisen kirkon seurakunnassa tai seurakuntayhtymässä. Koulutusalasta riippuen harjoittelu kohdentuu diakoniatyöhön, kirkon nuorisotyöhön tai kirkon varhaiskasvatukseen. Tärkeää on saada myös kokonaiskuvaa seurakunnan toiminnasta ja työstä. 

Seurakuntaharjoittelua edeltävät ammattialan asiantuntijuusopinnot (diakoniatyö, kirkon nuorisotyö, kirkon varhaiskasvatus). Seurakuntaharjoittelu toteutuu pääsääntöisesti opintojen puolivälin jälkeen, joten opiskelijalla on jo monenlaista osaamista. Parhaillaan meneillään on opetussuunnitelmien vaihtumisen nivelvaihe. 

Vastaanoton merkitys

Seurakuntaharjoittelut ovat opiskelijan polulla usein erittäin merkittävä asia kirkkoon työllistymisen näkökulmasta. Positiivinen vastaanotto on avain onnistuneeseen harjoitteluun ja tervetulleeseen oloon. Tervetullut olo puolestaan edesauttaa ajatuksen vahvistumista itsestä mahdollisena tulevaisuuden kirkon työntekijänä.

Tervetullut olo edesauttaa ajatuksen vahvistumista itsestä mahdollisena tulevaisuuden kirkon työntekijänä.

Harjoittelupaikassa opiskelijoiden moninaiset taustat haastavat, mutta samalla myös mahdollistavat moniäänisyyden kuulumista. Harjoittelun tarkoitus ei ole tuottaa vain opiskelijalle uutta osaamista. Opiskelijat  katsovat asioita usein ”laatikon” ulkopuolelta. Myös seurakunta hyötyy usein nuoren aikuisen tai keski-ikäisen alanvaihtajan huomioista toiminnan suunnittelussa tai esimerkiksi markkinointikanavien mietinnässä. 

Harjoittelunohjaajien valmennus

Harjoittelunohjaajia halutaan tukea ja kannustaa tärkeässä tehtävässään. Arjen työkiireiden keskellä opiskelijan ohjaus vie aikaa ja voimia. Harjoittelujaksot ovat ajallisesti pitkiä ja ohjauksen jakamista kollegan kanssa kannattaa harkita. Jos työalan kollegaa ei ole tarjolla, opiskelijan tutustumiskäynnit muihin seurakunnan toimintoihin voivat antaa ohjaajalle hengähdystauon. 

Diak tarjoaa myös harjoittelunohjaajien valmennusta. Verkkovalmennuksen sisällöissä on muun muassa omien ohjausvalmiuksien reflektointia ja toimivien käytänteiden jakamista. 

Harjoittelupaikat tarjolle Jobiiliin

Tähän asti opiskelijat ovat etsineet seurakuntaharjoittelupaikkansa pääsääntöisesti itse tai ohjaavan opettajan avulla. Niin paikkojen etsinnässä, saamisessa kuin näkyvyydessä on ollut haasteensa. Harjoittelupaikkojen avoimempi tarjonta voisi edesauttaa opiskelijoiden sijoittumista harjoitteluihin eri puolille Suomea.

Seurakunnat voivat hyödyntää ammattikorkeakoulujen sosiaali- ja terveysalan harjoittelupaikkajärjestelmä Jobiilia. Järjestelmässä harjoittelupaikkaa tarjoava taho voi kertoa lisätietoja harjoittelupaikasta ja sen eduista. Opiskelijan haastatteleminen ennen harjoittelupaikan vahvistamista on myös mahdollista. Opiskelijalle Jobiiliin laitettu tarjonta avaa uusia näkökulmia ja mahdollisuuksia. 

Kirjoittajat

Ilona Kontinen

Koulutuspäällikkö, sosiaali- ja kirkon ala
URN-osoite:
http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251217120810
Viittaaminen:

Kontinen, I. (26.1.2026). Seurakuntaharjoittelu opiskelijan ammatillisella polulla. Dialogi. http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe20251217120810

Lisenssi:

Jaa artikkeli