Hyppää sisältöön

Asiakaslähtöinen kehittäminen (ASP02NK26DIAK)

Miten palveluja voidaan kehittää niin, että ne vastaavat paremmin asiakkaiden tarpeisiin, yhteiskunnan muutoksiin ja kestävän kehityksen tavoitteisiin?
Tämä opintojakso tarjoaa monialaisen näkökulman asiakaslähtöiseen kehittämiseen kirkon, sosiaali- ja terveysalan toimintaympäristöissä.

Parrakas mies hymyilee mustassa hupparissa.
Koulutustyyppi
Avoin AMK, Nonstop-aloitus
Toimipisteet
Diakin yhteinen toteutus
Opetuspaikka
Verkkokampus
Ilmoittautumisaika
15.12.2025—29.3.2026
Aloitusajankohta
7.1.2026—3.5.2026
Koulutusala
Kirkon ala, Sosiaaliala
Opetusmuoto
Verkko-opetus
Opetuskieli
Suomi
Hakutilanne
Ilmoittautuminen päättynyt
Maksullisuus
Maksuton
Tunnus
AAF590
Laajuus
5 op
Aloituspaikat
20
Vapaat paikat
6
Opettajat
Mika Alavaikko, Severi Saihomaa, Eeva-Liisa Pastinen

Miksi tämä koulutus?

Koulutus auttaa sinua näkemään palvelut asiakkaan näkökulmasta ja ymmärtämään, miten palvelujärjestelmää voidaan kehittää vastaamaan yhteiskunnan muuttuviin tarpeisiin. Opit hyödyntämään strategioita, innovatiivisia menetelmiä ja kumppanuuksia, jotka tukevat asiakaslähtöistä ja kestävää palvelutuotantoa.

Saat konkreettisia työkaluja suunnitella palveluketjuja, jotka yhdistävät sosiaaliturvan ja palvelut sujuvaksi, yksilölliseksi kokonaisuudeksi. Tämä koulutus vahvistaa osaamistasi palvelujen kehittäjänä ja antaa valmiuksia toimia vaikuttavasti monialaisissa ympäristöissä.

Sisältö

  • kansalaisten tasa-arvon ja yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden ajankohtaisanalyysi
  • toimintaympäristön muutosanalyysi
  • kestävän kehityksen edistämisen keinot asiakastyössä
  • asiakas- ja kumppanuuslähtöiset palvelujen sekä työmuotojen ja -käytäntöjen kehittämis- ja innovaatiomenetelmät
  • saumattomien palveluketjujen toimintamallit

Aikataulu

Opiskellaan joustavasti omaan tahtiin, ja oppimistehtävät palautetaan jakson päättymispäivään mennessä.

Kohderyhmä

Tämä verkkokurssi tarjoaa osaamispohjan kaikille alasta ja aiheesta kiinnostuneille. Sopii henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita:

  • palvelujen kehittämisestä
  • yhteiskunnallisesta muutoksesta
  • strategisesta ajattelusta
  • asiakaslähtöisyydestä ja yhteistyöstä

Kurssi tarjoaa työkaluja käytännön kehittämistyöhön sekä valmiuksia ymmärtää palveluketjuja laajemmasta yhteiskunnallisesta perspektiivistä.

Opintojen sisältämät toteutukset

ASP02NK26DIAK Asiakaslähtöinen kehittäminen
Perustiedot
Tunnus ASP0205A20S-3025
Laajuus 5
Toteutuksen ajankohta 7.1.2026 – 3.5.2026
Opettajat Mika Alavaikko, Severi Saihomaa, Eeva-Liisa Pastinen
Toimipiste Diakin yhteinen toteutus
Koulutusohjelma Sosionomi (AMK), Sosionomi (AMK), kirkon varhaiskasvatus, Sosionomi (AMK), diakoniatyö, Sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö
Sisältö
– kansalaisten tasa-arvon ja yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden ajankohtaisanalyysi
– toimintaympäristön muutosanalyysi
– kestävän kehityksen edistämisen keinot asiakastyössä
– asiakas- ja kumppanuuslähtöiset palvelujen sekä työmuotojen ja -käytäntöjen kehittämis- ja innovaatiomenetelmät
– saumattomien palveluketjujen toimintamallit
Osaamistavoitteet
Opiskelija
– osaa analysoida kirkon/ sosiaali-/ terveysalan palvelujen tuottamisen malleja ja järjestymistä yhteiskunnassa
– osaa soveltaa kirkon/ sosiaali-/ terveysalan strategioita toimintaympäristön muutoksen analyysissa ja asiakastyön kehittämisessä
– osaa kestävän kehityksen mukaisia työtapoja ja edistää niitä kirkon/ sosiaali-/ terveysalan asiakastyössä
– osaa käyttää erilaisia asiakas- ja kumppanuuslähtöisiä palvelujen sekä työmuotojen ja -käytäntöjen kehittämis- ja innovaatiomenetelmiä
– osaa suunnitella saumattoman palveluketjun yhdistäen asiakkaan sosiaaliturvan ja palvelut asiakaslähtöiseksi ja joustavaksi kokonaisuudeksi
Opetusmenetelmät
Verkkototeutus, jossa ei ole aikaan sidottua opetusta
Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus
Ks. Diakle
Opiskelijoiden ajankäyttö ja kuormitus
Oppimissisältöihin tutustuminen 27h
Luentotallenteiden kuunteleminen 27h
Oppimistehtävät 54h
Arviointikriteerit
Tehtävä arvioidaan arvosanalla 1-5 / täydennettävä.
Arvioinnissa on käytössä arviointimatriisi, joka löytyy Diaklesta kokoavan tehtävän lopusta.
Arviointiasteikko
0-5
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Ei tenttiä vaan oppimistehtävä. Opintojaksolla ei ole rästioikeutta.