Diakin kehittämä ”Huono-osaisuus Suomessa” -karttapalvelu kokoaa vertailutietoa eri alueiden asukkaiden hyvinvoinnista ja huono-osaisuudesta. Interaktiivinen karttapalvelu mahdollistaa erilaisten hyvinvointiin liittyvien muuttujien tarkastelun alueittain. Näitä muuttujia ovat esimerkiksi pitkäaikais- tai nuorisotyöttömien osuus, alkoholikuolleisuus, pienituloisuusaste sekä itsensä yksinäiseksi kokevien osuus. Palvelu antaa vertailutietoa alueista postinumero-, kunta- ja hyvinvointialuekohtaisesti.
Karttapalvelun avulla on mahdollista perehtyä myös huono-osaisuuden sosiaalisiin seurauksiin sekä huono-osaisuuden vähentämisen taloudellisiin vaikutuksiin.
Hyödyt
Palvelu auttaa ymmärtämään alueiden välisiä eroja ja suuntaamaan palveluita tehokkaammin alueiden tarpeiden mukaisesti. Käyttäjä saa kokonaisvaltaisen kuvan eri alueiden tilanteesta useiden eri muuttujien avulla. Palvelu lisää ymmärrystä huono-osaisuuden sosiaalisista ja taloudellisista vaikutuksista sekä havainnollistaa mahdollisuuksia hyvinvointierojen vähentämiseksi.
Kenelle?
Huono-osaisuus Suomessa -karttapalvelu sopii erityisesti:
- päättäjille ja aluekehittämisestä vastaaville toimijoille
- hyvinvointialueiden ja kuntien johdolle sekä asiantuntijoille
- strategia-, kehittämis- ja analytiikkatyötä tekeville
- seurakunnille ja diakoniatyön toimijoille
- sosiaali- ja terveysalan sekä työllisyys- ja nuorisopalveluiden suunnittelijoille
- järjestöille ja hanketoimijoille
- tutkijoille, opettajille ja opiskelijoille
Tukea ja osaamista karttapalvelun hyödyntämiseen
Tarjoamme myös koulutusta ja tukea HOS-karttapalvelun käyttöönottoon sekä tulosten tulkintaan ja jatkotoimenpiteisiin.
