Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön
Siirry ylös
Sisäänkirjautuminen

Työelämäyhteistyö

:

Työelämäyhteistyö

diakin Tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminta palveluksessanne

Diakin asiantuntijat ja sen kansalliset ja kansainväliset kumppanit, tutkijat ja opiskelijat tutkivat ja kehittävät sosiaali- terveys- ja kirkon sekä tulkkauksen työtä yhdessä palvelujen käyttäjien, tuottajien ja tilaajien kanssa. Kehittämistyöllä parannetaan palveluiden toimintaa ja edistetään osallistavien, asiakaslähtöisten työmenetelmien käyttöönottoa.
 
Diak edistää tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintansa  tulosten julkisuutta ja helppoa saatavuutta. Tulokset julkaistaan  internetissä avoimesti ja ilmaiseksi  (open access) pääsääntöisesti Diakin julkaisusarjassa.
 
Tavoitteena on yhteistyössä työelämän kanssa 
  • lisätä osallisuutta ja yhteisöllisyyttä
  • ehkäistä köyhyyttä ja huono-osaisuutta
  • sujuvoittaa asiakkaiden palvelupolkuja
  • osallistua palveluiden ja palvelujärjestelmien kehittämiseen
  • kehittää uusia toimintatapoja

Työelämässä oleville Diak tarjoaa runsaasti erilaisia täydennys- ja lisäkoulutusmahdollisuuksia. 

Tarjoamme myös muita räätälöityjä palveluita työyhteisöjen kehittämiseen:
  • Työelämän kehittämistä
  • Tutkimuksia ja selvityksiä
  • Arviointeja
  • Opinnäytetöitä
  • Seminaareja
  • Asiantuntijaluentoja
  • Työnohjaus- ja asiantuntijapalveluita

YHTEYSTIEDOT

Tutkimusyhteistyö

 Kehitysjohtaja Terhi Laine, p. 0400 237 775, terhi.laine(at)diak.fi

OSALLISTAVA JA TUTKIVA KEHITTÄMINEN, OPINNÄYTEYHTEISTYÖ

Yliopettaja Olli Vesterinen, p. 040 590 5949, olli.vesterinen(at)diak.fi

LIIKETOIMINTA JA INNOVAATIOT

Yrittäjyyden ja innovaatioiden erityisasiantuntija Sari Päivärinta, p. 040 590 0163, sari.paivarinta(at)diak.fi

Kehittämishanke-, täydennyskoulutus- ja työelämäyhteistyö 

Aluekoordinaattorit

Jukka Koskiniemi, Eteläinen alue, p. 040 505 2041, jukka.koskiniemi(at)diak.fi
Ilse Vogt, Eteläinen alue, p. 040 509 2538, ilse.vogt(at)diak.fi
Aija Kettunen, Itäinen alue, p. 0400 979 917, aija.kettunen(at)diak.fi
Eila Hannula, Läntinen alue (Turku), p. 0400 246 412, eila.hannula(at)diak.fi
Ritva Piisi, Läntinen alue, p. 040 869 0617, ritva.piisi(at)diak.fi
Lea Rättyä, Pohjoinen alue, p. 040 765 8735, lea.rattya(at)diak.fi